Jak dbać o skórę zimą?

Zimą skóra ma szczególne wymagania. Na skutek mrozu, wiatru, ogrzewania i częstych zmian temperatury, w jakiej przebywa, narażona jest przede wszystkim na mocne wysuszenie. Ale nie tylko. Jak dbać o skórę zimą? O czym pamiętać szczególnie? Jakie zmiany wprowadzić do codziennych nawyków? Wyjaśniamy!


Kobieta, Girl 2560x1600 747 Zima, Twarz, Czapka, Szalik

Nawilżaj!

Zimą w powietrzu jest niższa wilgotność, więc twoja skóra szybciej ulega przesuszeniu, co dodatkowo potęguje suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Odwodniona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i stany zapalne np. pod wpływem smogu i zanieczyszczeń. Powinnaś stosować kremy wzmacniające barierę hydrolipidową skóry, tak aby „zamknąć” w niej wilgoć i zapobiec przesuszeniu

Skorzystaj z mezoterapii

To zabieg intensywnie nawilżający skórę od środka – warto poddać się jej w serii 3-4 powtórzeń co 3-4 tygodnie. Mezoterapia kwasem hialuronowym lub tzw. skinboosterem nie tylko przywróci skórze odpowiednie nawodnienie, ale też wzmocni jej właściwości ochronne przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wybieraj „tłuste” formuły

I nie mamy tutaj na myśli tłustej konsystencji, jaką kiedyś miały kremy tak określane. Chodzi o zawartość kosmetyków – te bogate w lipidy (np. emolienty) dosłownie „wbudowują” się w naskórek, co powoduje uszczelnienie bariery ochronnej. Zwykle mają one bogatszą konsystencję niż lekkie emulsje – i dzięki temu dodatkowo chronią skórę przed zimnem i dyskomfortem.

Łagodnie oczyszczaj

Aby dodatkowo nie naruszać bariery ochronnej skóry, do jej oczyszczania stosuj bogate w składniki pielęgnacyjne kremy lub łagodne pianki. Bardzo dobrze sprawdzą się też olejki oczyszczające, które zapobiegają przesuszeniu skóry.

Unikaj produktów mechanicznie złuszczających skórę

Peeling to dobry wybór zimą, ponieważ o tej porze roku skóra ma większą tendencję do rogowacenia i szybko staje się matowa i chropowata. Unikaj jednak scrubów z drobinkami złuszczającymi – lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny lub z kwasami, które dodatkowo wspomagają nawilżenie skóry, np. z kwasem glikolowym w niedużym stężeniu. Warto poradzić się lekarza lub kosmetologa lub wybrać się na zabieg złuszczania u profesjonalisty.

Stosuj serum

Choć mają lżejszą formułę niż kremy, są bogatsze w składniki aktywne o działaniu przeciwstarzeniowym, nawilżającym, regenerującym czy ochronnym. Zimą (a najlepiej przez cały rok!) warto je stosować dla wzmocnienia skóry oraz poprawy jej nawilżenia.

Zadbaj o regenerację skóry

Narażona w ciągu dnia na wiele niekorzystnych czynników, nocą potrzebuje ukojenia i regeneracji. Wybieraj bogate w składniki odżywcze i naprawcze kremy na noc. Świetnym profesjonalnym zabiegiem regeneracyjnym o tej porze roku jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

Chroń usta

Spierzchnięte usta to problem wielu osób zimą. Pomogą: łagodne peelingi np. cukrowe, o lekko natłuszczającej formule, stosowanie pomadek regenerujących i ochronnych (w górach koniecznie z filtrami UV!) oraz ostrzykiwanie kwasem hialuronowym – niekoniecznie musisz dodawać ustom objętości (wszystko zależy od wyboru preparatu i wykonania zabiegu przez lekarza). Staraj się unikać oblizywania ust na mrozie.

Stosuj kremy pod oczy

Cienka i pozbawiona gruczołów łojowych skóra wokół oczu szybko reaguje na suche powietrze – staje się pergaminowa, a zmarszczki i cienie są na niej bardziej widoczne. Dlatego teraz wyjątkowo rzetelnie powinnaś pilnować jej pielęgnacji – zmieniając lekki żel nawilżający na krem pod oczy z prawdziwego zdarzenia, o lipidowej formule. I koniecznie się wysypiaj – to najlepszy kosmetyk:-)

Nawilżaj całe ciało

Pamiętaj, że na przesuszenie, podobnie jak twarz, narażone jest też całe ciało. Wystarczy zapomnieć się raz czy dwa, i „rybia łuska” np. na łydkach gwarantowana! Tutaj też postaw na lipidowe kremy i balsamym, które przyniosą komfort skórze. W wypadku dużej suchości lub podrażnień pomocne będą kąpiele w emolientach lub olejkach – zaraz po wyjściu z wanny oklep skórę ręcznikiem i nałóż na nią od razu balsam, aby zatrzymać w niej wilgoć.

Stosuj kremy z filtrami SPF

Zwłaszcza gdy wybierasz się na narty! Zimą słońce jest nisko, a im wyżej wchodzisz, tym jego natężenie jest mocniejsze – więc nietrudno o poważne poparzenia. Jednocześnie pamiętaj, aby zimą zwiększyć suplementację witaminą D i korzystać jak najwięcej ze światła dziennego i spacerów.

Niweluj działanie smogu

Tutaj przede wszystkim pomocne będą silne antyoksydanty, które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Na rynku są też już dostępne specjalne „antysmogowe” kosmetyki, które chronią skórę przed przenikaniem zanieczyszczeń i wzmacniają jej naturalne właściwości obronne.

Chroń dłonie nie tylko rękawiczkami!

Dobry, bogaty krem do rąk to teraz twój absolutny niezbędnik, zwłaszcza gdy skóra ma tendencję do pękania! Warto też poddać się zabiegowi mezoterapii dłoni, aby nawilżyć i wzmocnić skórę.

Wykorzystaj zimę na zabiegi laserowe

Teraz to najłatwiejsze, bo wymagają absolutnej ochrony przed słońcem przez kolejne 4-6 tygodni. Pamiętaj jednak, aby po zabiegu stosować specjalne kremy łagodzące i nawilżające/natłuszczające, aby skóra jak najszybciej wróciła do formy po „naświetlaniu”.